Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzień ten obchodziliśmy w naszej szkole już po raz siódmy.

W czwartek 29 września 2022 r. nauczycielka biblioteki, wychowawcy klas oraz nauczyciele różnych przedmiotów czytali uczniom fragmenty książek wprowadzając ich w fascynujący świat literatury.

ZALETY GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECKU

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. CODZIENNIE!”

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

Głośne czytanie to czynność łatwa, przyjemna i inspirująca, nie wymagająca od dorosłych szczególnego przygotowania. I bezpłatna, gdy korzystamy z biblioteki!

Korzyści z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego dziecka:

- Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane.

- Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia.

- Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź
z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka - warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Brak więzi
z rodzicami w dzieciństwie może spowodować ogromne życiowe problemy, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz ochronę przed złymi wpływami, na które dziecko się uodporni, czując miłość akceptację oraz czerpiąc z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu.

Korzyści językowe i umysłowe:

- Niezaprzeczalną zaletą głośnego czytania dziecku jest mimowolna nauka języka. Używanie bogatego i pięknego słownictwa, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy to atuty niezbędne
w życiu społecznym.